BÖBREK SAĞLIĞIMIZ

 Rahmi Temiz
 5 Mayıs 2012

BÖBREK SAĞLIĞIMIZ

Böbreklerimiz karın boşluğunun üst arka kısmında , omurganın her iki tarafına yerleşik fasulyeye benzer organlardır. Her biri yaklaşık 10-12 cm. uzunluğunda 150 gram ağırlığındadır. Sağlıklı yaşam sürmek için tek sağlam böbrek yeterlidir.

BÖBREKLERİMİZİN İŞLEVLERİ :

Böbreklerimiz  beyin, kalp, karaciğer ve akciğer gibi yaşamsal öneme sahip organlarımızdan biridir.

BÖBREKLERİMİZİN TEMEL İŞLEVLERİ :

1-Böbreklerimizin en önemli işlevi metabolizma sonucu oluşan üre, kreatinin  gibi zararlı yıkım ürünleri ve toksinler ile fazla sıvının vücuttan atılmasıdır. Bu atılımlar için böbrekler günde yaklaşık 200 litre kanı süzer  ve 1.5 litre idrarla zararlı maddeleri , fazla sıvıyı uzaklaştırır. Vücudun dengesi korunmuş, gerekli maddelerinde kaybı önlenmiş olur.

2- Metabolizma sonucu oluşan zararlı maddeler , toksinler , ilacın etkisini göstermesinden sonra  böbrekler  aracılığıyla vücuttan atılır.

3- Önemli işlevlerinden biriside yaşamsal öneme sahip sodyum, potasyum, fosfor, kalsiyum gibi tuzların dengesini ve vücudun asit içeriğini ayarlamaktır.  Başta kalp, kaslar ve vücudun organ  ve dokularının normal işlevlerini sürdürmelerini sağlar.

4- Böbreklerimiz diğer organların işlevini etkileyen çeşitli hormonları üretir ve salgılar. Önemlilerinden birisi kemik iliğinde kan yapımını  sağlayan eritropoetin  isimli hormonun  yapımıdır.  Kemik ve kaslar için gerekli D vitamini böbreklerde aktifleşir.

5- Bazı hormonlar salgılayarak, su, tuz dengesini ayarlayarak normal kan basıncını düzenler. Böbreklerimiz hastalandığı zaman kan basıncı yükselir.

böbreklerimizin işlevlerini bilmek onları daha çok korumaya özen göstermek demektir.

BÖBREKLERİMİZİ KORUMASAK NE OLUR ?

Böbrek sağlığının bozulmasının doğal sonucu kronik böbrek hastalığı gelişimidir.  Basit kan ve idrar testleri  erken belirlendiğinde  hastalık önlenebilir veya geciktirilebilir.

Halen ülkemizde 60.000 hasta böbrek nakli altında ve diyaliz tedavileri  ile yaşamını sürdürmektedir.

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI  İÇİN KİMLER RİSK ALTINDADIR ?

Kronik böbrek hastalığı için en yüksek risk grupları şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kalp damar hastalığı ve ailesinde böbrek hastası olanlar ile yaşlılardır. diğer risk faktörleri arasında obezite, sigara, böbrek taşı, tekrarlayan idrar olu enfeksiyonları,  sık ağrı kesici kullanımı, bağ dokusu hastalıkları ve düşük doğum hastalıklarıdır. Türkiye’de kronik böbrek hastalığı olan erişkinlerin %33’ünde hipertansiyon, %12.7’sinde şeker hastalığı, %32’sinde obezite, %35’inde sigara içiciliği bulunmaktadır.  Özellikle böbrek yetmezliğinin en sık nedeni hipertansiyon ve şeker hastalığıdır.

KRONİK BÖBREK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ  NELERDİR ?

Kronik böbrek hastalığı, ileri devrelerde vücudun, saçın telinden tırnağın ucuna kadar tüm sistemleri etkilediğinden , çok çeşitli belirti ve bulgulara yol açar. En çok yeni başlayan hipertansiyon, idrar yapmada yanma ve güçlük , kanlı işeme, idrarda köpürme, geceleri sık idrara çıkma, göz ve bacaklarda şişlik, susama, haksizlik, güçsüzlük, çabuk yorulma, iştahsızlık, solukluk, cilt renginde değişiklik, uyku bozuklukları, kaşıntı, bulantı, ve kusma ,nefes darlığı, ayaklarda bozukluklar, sayılabilir. Kronik böbrek hastalığının sinsi bir hastalık olduğunu ve bu belirtilerin çoğunun hastalığın ileri evrelerinde ortaya çıkar.  Bu belirtiler ortaya çıkmasını beklemeden doktora baş vurmalıyız. Tedaviye başlama ihmal edilirse tedavi için geç kalmış olabiliriz.

BÖBREK HASTASI OLUP OLMADIĞIMIZI ÖĞRENMEK İÇİN HANGİ TESTLERİ  YAPTIRMALIYIZ.

Tansiyon yüksekliği böbrek hastalığının en sık ve erken belirtilerinden olduğundan kan basıncımızı düzenli olarak ölçtürmeliyiz. Basit bir idrar tetkiki ve kanda kreatinin  ölçüçmü böbrek hastası olup olmadığımızın büyük oranda belirlenmesini sağlar.

BÖBREKLERİMİZİ KORUMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ ?

Sağlıklı yaşam değişikliklerini benimsemek ve uygulamak kronik böbrek hastalığından korunmamızı sağlar. Düzenli egzersiz yapmalı, sağlıklı beslenmeli, ideal kilomuzu korumalı, tuzu azaltmalı, yeterli sıvı almalı, sigaradan alkol tüketiminden, ağrı kesici ilaçlardan kaçınmalı, kan basıncımızı ve 40 yaşından sonra kan şekerimizi düzenli olarak ölçürtmeliyiz. Şeker hastalığımız, tansiyon yüksekliğimiz, kalp damar hastalığımız veya ailemizde böbrek hastası olan kişiler varsa , kilomuz fazla yaşımız 60’den büyük ise böbreklerimizi yılda en az bir defa kontrol ettirmemiz gerekir.

 Alttaki yeni takılan böbrektir.

 

Devam edecek

 630 views

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?