YABANİ ARI’NIN GAZABI

 Rahmi Temiz
 30 Ekim 2012

          YABANİ ARI’NIN GAZABI 

          Uzun zamandır köye gelmemiştim, kısmet oldu bu sene geldik.

          İlçemiz Devlet hastanesi Diyaliz ünitesinde diyaliz seansı esnasında televizyon da Erzurum yöresinde arıcılık ve bal üretimi  ile ilgili belgesel programı izlerken,  dev bir yabanı arı selam sabahsız pat diye  içeri girerek  televizyon ekranına yapışıp, aklı sıra oradan  bal alacağını zannederek  görüntüyü engellemeye başladı.  Her ne kadar oradan bal alamayacağını anlatmama rağmen,  ikna edemedim.  Baktım tatlılıktan anlayacağı yok,  eski bir ata sözü olan “ Etmeli tekdir, tekdirle uslanmayanın  hakkı kötektir”  sözünü anlattımsa da hiç oralı olmadan arada bir başımın üstünde dönerek sokarım ha ! tehdidi yaparak ekranı kapatmaya devam etti. 

         Aniden sinirlerim atarak  sinekliği ekrana vurmamla birlikte  ekrana yapışıp ekranla birlikte tuz buz oldu. Allah’tan yangın çıkmadı.

         Gürültüye görevliler gelerek  durumu görüp , TV demirbaşa  kayıtlı olduğu için devlet malına zarar vermekten,  hakkımda işlem yapacaklarını söylemeleri üzerine,  aynı televizyonu alacağımı demirbaş numarasını ona  yazmalarını  rica ettiysem de kabul ettiremedim. 

         Gerekli işlem yapılarak,  devlet malına zarar vermekten diyaliz sonrası  Polis nöbetçi mahkemeye götürdü, yolda giderken  Polis’e, Emekli Polis memuru olduğumu konunun adliyeye intikal ettirilmememsini, aynı televizyonu alacağımı onlara da anlatmama rağmen, diyaliz görevlileri şikayetçi olduktan sonra bizim yapacağımız  hiç bir şey yok diyerek,  Hakim huzuruna çıkardılar.  Hakim olayın nasıl olduğunu sorunca bende olduğu gibi olayı anlattım.  Hakim yenisini almama karar verince , söz alarak  sayın hakim bey,  görevlilere yenisini alacağımı  söylememe rağmen  neden beni huzurunuza çıkardılar derken , bir den sinirlenerek, hem devlet malına zarar veriyorsun hem de konuşuyorsun, içeri atarım ha ! Diye ikaz edince  az daha altıma kaçıracaktım.

          Mahkeme, hem televizyon ücretini, hem de mahkeme masrafını ödememe karar vererek  sonuçlandı.

          Bir daha yabani arıyı öldürmek mi ? Haşa tövbe,  bin tane yabani arı soksa,  bir daha öldürürsem elim kırılsın.

 

Ağustos   2012 /   Şavşat

 

 542 views

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?